Šanghaj – město mrakodrapů

Moje oblíbená činnost při cestování po světě je dát si STOPOVER alespoň na den ve městě, kterým zrovna prolétám a musím přesedat na jiné letadlo! Dalším přírůstkem po Hong Kongu byl Šanghaj. Po příletu na letiště Vás nečeká skoro nic překvapivého (letiště mají vesměs stejné služby i zevnitř podobně vypadají). Našel jsem tedy úschovnu zavazadel, že si tam hodím krosnu a půjdu do města jen s batůžkem, ALE trochu mne překvapilo, že nechtěli brát platbu kartou, takže jsem zase musel lítat po letišti a jít si vyměnit peníze, odhodit krosnu na podruhé a už se vydat do města!

Prvně mě čekal ještě menší průzkum možností kam a jak se do města vydat na letištní Wi-Fi, SIMkartu jsem na ten jeden den nakonec nekoupil. Jestliže navštívíte město s nejrychlejším vlakem na světě na pravidelné lince, asi si to nenecháte ujít, no ne?! Vlaky Maglev jedoucí rychlostí až 430 km/hod (bohužel ne ve všechny časy – zkontrolujte!) se do cílové stanice v centru dostanou za 20 minut (respektive 15 minut při maximální rychlosti). Ze začátku jsem neměl moc velké oči a prostě jsem si říkal, „pojedem rychle no“, ale byl to super zážitek, když ty auta vedle po dálnici jeli tak pomalu! 😀

Po výstupu z Maglevu máte konečně co dočinění s místním podnebím – musím říct, že až na ten smog by mi to teplíčko tady vyhovovalo! Mojí další oblíbenou činností v metropolích je se procházet! Takže jsem si řekl, že prostě půjdu ze zastávky přes park kolem centra až k řece – no na mapě to vypadalo docela kousek – pravdou je, že zase tak velkej kousek to nebyl (20 km to bylo k řece no a pak jsem si dal ještě 10 km druhý den ráno). No ale vezmu to postupně. Jak jsem se blížil k centru, začali se objevovat první obrovské budovy a mrakodrapy! To bylo něco pro mne, tam jsem se s foťákem vyřádil a snažil se zachytit město v noční atmosféře!

Na druhou stranu jsem čekal, že v největším a nejlidnatějším (27 miliónů) městě světa to bude večer mnohem více žit – no dobře nebyl to víkend ALE! Nakonec jsem alespoň narazil na takovou pouliční tančírnu, kde lidé tancovali na ulici, to se mi hodně líbilo!

Menší poznatky! Mají tu geniální záchody – s vyhříváním sedátka s vodotryskem dozadu, ale i dopředu, už chybí jenom SIRI (mluvící asistent)! 😀 Doprava je chaos! Tady se na přednosti moc nehraje, prostě musíte být opravdu opatrní, když přecházíte silnici, protože milióny motocyklů, aut a lidí co se taky snaží přejít, na hlavních mrakodrapech se světla vypínají ve 23 hodin, takže fotografové bacha při nočním focení si musíte pohnout, diskotéky utichly přesně v 2 ráno a tím se město dostalo do takového tichého režimu. Nejvíc mě pobavilo, že abych se dostal přes řeku, nebyl tam jediný most pro pěší. Místní mi řekli, že musím autem, vlakem, metrem nebo taxíkem. Samozřejmě hromadná doprava ve 3 ráno už moc nejela, takže jsem zvolil variantu chillovat u řekl a jet ráno prvním metrem na druhou stranu.

Už od prvního metra začalo jezdit docela dost lidí a zajímavostí byl týpek, co v metru rozhazoval reklamní letáky a to Vám jej házel přímo do klína, pak mě zaujalo při koukání z okna, že v tunelech je na stěnách reklama, to by nebylo až tak zvláštní, ale jaká! Prostě to byla imitace videa, takže to muselo být strašně moc obrázků za sebou nějakým způsobem posunutých, aby se Vám ten obraz při té rychlosti nedeformoval – no chtěl bych ty obrázky vidět!

Na druhé straně bylo vidět krásně na mrakodrapy jak se týčí v centru města, ale také jsem se tu dostal do ulic, kde je vidět chudoba a tzv. odvrácené strana mince. Jakmile jsem se dostal zpět k řece ráno zase vše ožilo lidí běhali podél řeky, cvičili nějaká bojová umění a nebo jen vychutnávali snídani, což jsem ostatně také udělal. Poté jsem si chtěl na chvíli lehnout, ale v tom mě nějaký strážník upozornil že tady si teda nedáchnu!

Už se blížil závěr mého putování a já se pomalu s městem loučil, nasedl na metro a začal se přibližovat k letišti. Po shrnutí se mi zdá, že jsou větší metropole hodně podobného stylu, každá má své moderní centrum a chudé okolí, do toho ty asijská mají to „kouzlo“ chaosu dopravy a lidí co moc nerozumí anglicky! Každopádně ale každému takový dvoudenní výlet do nitra čínské metropole doporučuji.