Hong Kong – rychlý průlet, co, kam, za kolik jsem stihl za 24 hodin

p1030574

Měl jsem v Hong Kongu okno (teď nemyslím v mé paměti – ale časové), které jsem chtěl použít na návštěvu města. Samozřejmě příprava dopředu byla velmi hrubá a jak využít 30 hodin v Hong Kongu do dalšího letu jsem si během asi půl hodinky na letišti naplánoval. Pokud si nechcete číst text podívejte se aspoň na video ty noční výhledy jsou parádní (lepší jak na fotce).

Nejprve trochu praktická informace budete procházet pasovou kontrolou a dostanete víza a to i v případě, že byste si šli vyzvednout jenom batoh – mimochodem tato část nemá žádnou velkou tabuli, kde by Vám ukázali, kde si pro bágl jít prostě musíte projít všechny pásy a najít svůj let (je tu možnost, že jsem ještě slepej) 😉

Nejprve do Vás praští takový no jiný vzduch teď už to nepociťuji ale vybavuji si moc dobře, že mě to praštilo do nosu! Dále bylo tu v době příletu 30 stupňů, avšak letištní hala je klimatizovaná a je tu docela chladno, takže šortky jo, ale rychle ven! 🙂

Nejprve teda, ale pokud jste tu jen na chvíli je dobrá se dát velký batoh do úschovny “LEFT LUGGAGE”, kde Vám jej na 24 hodin nechají za $140 Hong Kongských dolarů což je rovnou cca 3-krát Kč.

Cest jak se dostat do města (letiště je od města poměrně daleko) je mnoho – já zvolil Airport Express za $100 jedna cesta nebo $180 zpáteční jen ji musíte využít ve stejný den (což já využít nemohl) a cesta na Hong Kong Station trvá cca 30 minut a jezdí každých asi 14 minut, takže není nad čím Váhat (ještě lze zvolit jízdenku dražší, která Vám však umožní používat MHD ve městě – nevyužil jsem byl sem pěšmo).

Po cestě vlakem na mě čekali výhledy na obrovské bytové domy, ale také přístavní techniku a kontejnery – tak si říkám ve kterým je asi moje poslední objednávka z ebaye :). Člověk si prý má dávat pozor, že je Hong Kong jako bludiště, takže dostatek energie v mobilech powerbankách a foťácích, protože tahle noc bude dlouhá! …a byla dlouhá město je pěkně v dolině a já se vydal zdolat nejvyšší bod v dohlednu Victoria Peak – krpál je to pěkný panečku, ale s myšlenkou nádherného výhledu šlapu dále, v tom uvidím zkratku vydám se po ní…avšak záhy zjistím, že to zkratka není a vypadá to, že půjdu zpět…KDYŽ! se ozvou střeva…a toi toi nikde..kapesník po ruce je tož co – Hong Kongská půda pohnojena škrtám! Tak když už jsem se vyhnul všem slepím zkratkách konečně jsem se dostal k prvnímu záchytnému bodu – rozhledně! Následoval výjezd eskalátory až na vrchol zaplacení směšného poplatku $48 (=150 Kč), když v Praze stojí rozhledna 200 Kč :P. Kochačka….

Následovala večere! Už mi vyhládlo a po řízkách od mamky se slehla zem! Tak jsem zašel k jedné restauraci nechal se odchytnout jednou z “námluvnic” a nechal si doporučit nějaké “spešl” jídlo…název už bohužel nevím, ale ryba byla výborně udělaná a super voňavá. Trochu – ne vlastně hodně jsem teda zápasil s hůlkami naštěstí jsem tam měl ještě lžici, která mi nahradila nůž vidličku a samozřejmě plnila i funkci jí předurčenou. Nakonec po jídle jsem dostal ještě zmrzku – zelenou nevím příchuť, ale byla taková zvláštní. Pak jsem samozřejmě zaplatil (asi s vysokohorskou přiráškou 😉 ) cca $240.

Tak byla tma cca 23 hodin a už jsem byl cca půl hodinky od vrcholu – v tom se objevilo to co jsem si myslel, že tu asi nebude – klid! Nikdo nikde jen tma a cvrkot brouků a ptáku, vítr pohupoval s větvemi a občas to někde jen tak prasklo…jo v tom sem tak trochu dostal strach…sám na cestě ve tmě v Hong Kongu…snad aby se tu neobjevil…překupník s ledvinami! 😀 No nějakým způsobem jsem se ovládl a pokračoval dostal se do takového pěkného parku…a šel jsem v klidu chodníčkem, když něco slyším jak žere zbystřím hledám v šeru při romantickém osvětlení lamp…a vidím na okraji cesty prase je ke mě zády nevidí a neslyší mě (ne nenapadlo mě na něj ze zadu bafnout!!) otočil jsem se a jdu potichu pryč..když v tom se rozběhne…a je pryč asi mě uslyšel a utekl..FUJ..prej se před prasetem blbě utíká, tak dneska jsem si to naštěstí nezkusil 🙂

Výhledy, panoráma, klid a nikdo nikde…

Když už je ta noc věděl jsem, že chci jít fotit ještě pak k vodě druhou stranu ostrova chtěl jsem zvolit jinou cestu z druhé strany hory, ale v té tmě jsem nakonec nenašel a zvolil raději známou cestu. Po příchodu do centra okolo 2:00 jsem šel hnedka na gyros nezklamal byl super..pak jsem slyšel nějakou hudbu v dálce, takže automaticky jsem ji následoval a došel do ulic, kde se to hemžilo diskotékami a cluby a lidi pařili venku takovej styl Řecko 🙂

Útrata na 24 hodin cca 2000 Kč (= $600-700) – 2 jídla, doprava pěšky, vlastní voda, žádné suvenýry.

Pak už jsem prožil méně čtivé chvíle, kdy jsem zakempil v přístavu u břehu a fotil timelapse viz video. Pokud se nestane nic zásadního za chvíli opustím tohle vlastně příjemné velkoměsto a budu pokračovat na svém tripu do Aucklandu.