Cesta k protinožcům na Nový Zéland – Co sebou, co si nachystat, užitečné aplikace a co SIMka?

 

2016-09-30-11-05-48

Tak už skoro finišujeme a můžeme vyrazit na Zéland, nebo byste se tak aspoň už mohli cítit po těch dvou “výplodech”, které Vás měli zasvětit do hlavní problematiky, a také Vám ukázat jak je to vlastně snadné! 🙂 Teď se podíváme už na praktické informace např. co si sbalit (to asi pro scestovalé lidi odpadá ti už vědí jak se balit na zahraniční cesty), ale také si dejte pozor na to co nebalit! HERE WE GO!

CO SEBOU?!? PENÍZE, OBLEČENÍ, SLADKOSTI

Tuto otázku pokládám já málokdy asi to souvisí s tím, že jsem většinou připraven na všechno (proto mě vždy potkáte s batůžkem a to někdy i v případě když jdu na ples!) – plavky kartáček nabíječku peníze mám u sebe prostě vždy (teda když jdu na ples tak je obsah trochu jinej – místo plavek nějaká lahev lahodného nápoje s “povzbuzujícími účinky”). …ááá už mi Hrůza hraje do uší a zpívá: “…vrátit zpátky…”.

V prvé řadě pokud nemáte domluvené, že Vám někdo na Novém Zélandě promění hotovost, což se není tak těžké domluvit po internetu přes FB stránku (dejte vyhledat např. Češi Nový Zéland, Nový Zéland Work and Holiday apod.) Pokud chcete ověřenější metodu můžete zkusit nějakou směnárnu, ale tam moc často nepochodíte (mě se podařilo v jedné směnárně v Brně proměnit asi 100NZD na Masarykově ulici, ale jinde opravdu neměli. Další možnost je Banka, ale tam musíte s předstihem oni si hotovost pro Vás většinou musí zase objednat a bude tam horší kurz. No a nebo nakonec využít služby transferWise, kde můžete převádět peníze s velmi dobrým kurzem, v našem případě z českého na zélandský účet, ale vzhledem k tomu, že pravděpodobně zélandský účet otevřený ještě nemáte, tato varianta se nabízí spíše po opuštění Nového Zélandu. Pokud chcete vědět kolik si zhruba proměnit – je to trochu těžší:

varianta turista na 3 týdny projetí 3/4 jižního ostrova pro dva (pár/kamarádi) – půjčíme si auto, vaříme spolu na plynovém vařiči v kempech (a občas si koupíme nějakou specialitku), spíme v autě, stanu, chceme zažít dobrodružství (skydiving, bungee jumping, nějaký trek apod.) je to cca 60000 Kč/osoba (cena včetně letenek tam i zpět..při ceně za cca 25000 Kč/osoba)

To by byly finance a teď co narvem do báglu? (tohle bude příklad hlavně pro lidi co chtějí hodně turistikovat na což je tato krajina ideální):

 • Bunda + gatě – nepromokavé
 • Funkční trika
 • Ponožky a spodky asi na týden (v lepších kempech je možnost si za malý poplatek vyprat)
 • Dobré boty (na turistiku), plus se budou hodit sandály v létě
 • Plavky, ručník, opalovací krém
 • Sprej proti hmyzu (v některých oblastech se zdržují tzv. sand flies mušky, které jsou malé a velmi nepříjemné – může se hodit i síťka přes hlavu)
 • Stan + spacák + karimatka
 • Tatranky!! Ty tu nenajdete 🙂
 • Turistické hůlky pokud půjdete i těžší treky se hodí
 • Baterku na svícení až se dostanete do jeskyně bude se Vám hodit!
 • Pozor mají tu jiné zásuvky je třeba si pořídit redukci, ale asi je levnější pořídit až po příjezdu, u nás jsou poměrně drahé (případně objednat s dostatečným předstihem od Číňana z eBaye či nějakého shopu.)

Techničtější věci:

 • Foťák, sport kamera + stativ + druhou baterii, prázdnou paměťovou kartu, nabíječku
 • Powerbanku (občas se prostě zadaří a jste třeba 3 dny bez elektřiny)
 • Redukci do zapalovače v autě na USB výstup – pro možné dobíjení Vašich zařízení (foťák, mobil…)
 • Pro workoholiky notebook a pro dlouhou výdrž se hodí tablet, na kterém se dají dobře plánovat cesty

APLIKACE PRO ANDROID

..z technických věcí plynule přejdeme na Aplikace do mobilu, které Vám usnadní život! Jsou to hlavně ty, které Vám pomohou najít místo, kde přenocovat a těmi jsou:

CamperMate Official Camping NZ – FREE – obě mají dobrá hodnocení a nabízí stejnou funkci (můžete si stáhnout mapu s kempy do mobilu a používat je OFFLINE, jsou tam hodnocení, ceny a co kemp nabízí atd.) Tyto aplikace se hodí mít na tabletu, lépe se pak budete na velkém displeji orientovat.

Dále se může hodit, když budete potřebovat internet, tak pomocí této aplikace naleznete WI-FI ve Vašem okolí i s hesly případně, které jsou FREE.

SIM karta a mobilní operátoři?

Pokud si říkáte, jak je u nás net a mobilní pokrytí děravé…můžete být úplně spokojení! Jelikož NZ má území asi 3-krát větší než ČR, ale počet obyvatel má oproti ČR poloviční (cca 4,5 miliónu obyvatel), je pokrytí dost nedostatečné a na hodně místech budete prostě úplně bez signálu  (můžete si pořídit satelitní telefon). Pokrytí Vás však trápit tolik nemusí, pokud se ale nedostanete do maléru a nemáte si jak zavolat pomoc, ale jinak Vás totiž NZ dostatečně zaměstná tou honosnou a zachovalou přírodou, že na “mobilování” nebudete mít ani pomyšlení! Samozřejmě, ale občas ta chvilka přijde a teď nastává ta otázka, kterého operátora zvolit? Nabídky se občas mění, proto je dobré využít nějakého srovnávače např. tento. Pro mé potřeby z toho “vypadnul” nejlépe 2deggres – na jejich stránkách se můžete podívat na různé balíčky co nabízí. Vás zajímájí hlavně PRE-PAID služby, což jsou předplacenky a fungují podobně jako u nás, tarify na smlouvu (s úvazekem) si zřizovat nejspíš nebudete. (PRE-PAID balíčky mají charakter buď kombinace všech služeb, nebo třeba jen datové, záleží jen na Vás, kterýsi vyberete). Kde nemá 2degrees signál využívá síť Vodafonu, který působí i zde a nabízí také předplacené služby, avšak o něco dražší (ale mají i výhodné akce).