Cesta k protinožcům na Nový Zéland – Banka, IRD, Proof of address

 

Protože jsme si cestu rozdělili pro turisty a pracující, mohou v klidu “jen” turisti přejít na jiný článek – další info je jen pro lidičky chtící pracováti na NZ (Work and Holiday víza). Z minulého článku zde – jsme si dokázali zařídit letenky, pojištění, řidičský průkaz a půjčit auto (to stačí pokud chcete opravdu cestovat a ne někde ve městě chodit po památkách a bydlet v hotelu – o tom fakt Nový Zéland není!). Teď příjde tak trochu ta byrokracie no…věděli jsme, že to přijde!

Banka

O bankovní účet můžete zažádat ještě pře odletem a asi to i doporučuji, protože pak půjde vše rychleji. Bank je na NZ povícero po delším zvažování jsem se nakonec kvůli doporučování od více lidí rozhodl pro ANZ banku. Mají samozřejmě strašně moc účtů a je dobré si je projít a porovnat co nabízí a kolik co stojí (já si prozatím vybral účet GO). Např. u nás se normálně vydávají karty VISA nebo MasterCard zdarma v podstatě u každé banky, tam Vám zadarmo dají také, ale zase jen u určitého typu účtu např. aby byl za měsíc na účtu pohyb $2500 jinak platíte nějaký poplatek (no to tu v Česku už známe 😉 ). Mimochodem jakmile si účet online otevřete přidělí Vám nějakého zástupce, který s Vámi ještě bude emailovat podrobnosti a zařídí Vám první schůzku na pobočce, kterou budete mít nejblíže a kde na Vás bude také čekat jejich startovací balíček.

Proof of address

Tu si před odletem už zařídit nedokážete, a tak musíte počkat až po příletu na NZ. Nejjednodušší je se ubytovat v nějakém “backpackeru“, což je ubytování s dalšími lidmi co takto vycestovali a dá se to asi přirovnat ke kolejím nebo ubytovnám. No a tam Vám na požádání vystaví “proof of address”, kterou pak vezmete při aktivaci účtu do banky.

IRD number

Jako správný zaměstnanec samozřejmě chcete platit daně, že ano!! 🙂 Tak k tomu potřebujete se přihlásit na úřad Inland Revenue New Zealand a požádat o přidělení tohoto IRD čísla. Kdybyste chtěli pracovat bez tohoto čísla tedy “na černo” asi nemusím říkat, že zaměstnavatel i Vy pácháte trestný čin! V prvé řadě si můžete už doma stáhnout a minimálně vyplnit známé údaje a připravit se na ty, které budete potřebovat a jedná se o formulář IR742.

Abyste mohli o toto číslo zažádat potřebujete mít:

  • založen účet na Novém Zélandě a musí být plně aktivován – chtějí důkaz např. výpis účtu, na kterém je stejná adresa jako na “proof of address” a pohyb rozdílných částek (tzn. vložíte na účet $10 a vyberete $8 a plus ještě další pohyb např. běžte si koupit něco do “mekáče”)
  • kopii pasu strana s fotkou a pozor i stránka s vízem (razítkem) – takže kopii stránky s vízem doma prostě neuděláte (v knihovně nebo na poště za poplatek – asi jak kdy já neplatil nic)
  • doklad o Vaší současné nebo nejvíce používané adrese (výpis z účtu – dají Vám v bance, výpis z telefonních služeb…)

S těmito dokumenty poté zajděte na poštu a tam už vše vyřídíte do 20 minut (když máte vše v pořádku tak i do 5 minut) 😉

Jak je psáno na první stránce (když si stáhnete IR742 máte tam všechny informace a aktuální, protože se formulář stále aktualizuje) je možné zasílat i na email, ale negarantují jeho přečtení, což není úplně v pořádku, ale tak za zkoušku nic nedáte: offshore@ird.govt.nz

IRD číslo by mělo přijít na email nebo mobilní telefon pomocí SMSky (můžete zatrhnout v přihlášce kterou jste si stáhli – mě došlo SMSkou 5. den po návštěvě pošty).

 

No a příště už to zase bude praktické pro všechny řekneme si co si sebou zabalit a také jaké si stáhnout šikovné aplikace, či jakého operátora si při příletu koupit (protože používat mimo EU naše české SIM karty se opravdu ale opravdu nevyplatí!).